W zeszłym tygodniu (16.05-23.05) wystąpiły kolejne cztery ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w czterech różnych województwach. 112 ognisko wystąpiło na Podlasiu, a dowiadujemy się o tym z oficjalnego komunikatu GLW

Z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii dowiadujemy się, że sto dwunaste ognisko (ósme w tym roku) stwierdzono na podstawie badań z dnia 23.05.2018r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie położonym w gminie Giby, w którym utrzymywano 82 świnie.

Ognisko znajduje się w powiecie sejneńskim, we wsi Białowierśnie, na obszarze objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami ASF występującymi na tym terenie. W gospodarstwie zaczęto już przeprowadzać procedury związane z likwidacją choroby.

Dodatkowo do piątku wykryto 2166 przypadków objawy afrykańskiego pomoru świń u dzików. Zarażone dzikie zwierzęta znajdowały się na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj